Studijsko putovanje
U sklopu projekta „Primjena inovativnih metoda podučavanja i komunikacije sukladno smjernicama ruralnog razvoja“, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, u sklopu poziva „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada“ u iznosu 1.291.635,00 kn, nositelja Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića Zadar, od 27.09. do 02.10.2015. održano je studijsko putovanje u Nizozemsku – Den Haag, kako bi se učenici i profesori upoznali s najnovijim dostignućima u hidroponskom uzgoju.
Sudjelovalo je 23 učenika i 20 profesora iz 3 poljoprivredne škole: Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića Zadar s 15 učenika i 14 profesora, Srednja škola Braće Radić iz Kaštel Štafilića s 3 učenika i 3 profesora te Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda s 5 učenika i 3 profesora.
Iako je put dug 1900 km do odredišta bio dug i naporan, dolaskom u Den Haag iskorištena je svaka minuta vremena kako bi se vidjelo i naučilo što je moguće više. Tako je studijsko putovanje započelo posjetom burzi cvijeća – FloraHolland u Aalsmeeru pored Amsterdama koja je najveća burza cvijeća na svijetu. Radno vrijeme je od 07:00 do 09:00 sati utorkom, a drugim danima u tjednu do 11:00 sati. Galerija za posjetitelje proteže se duž cijele dvorane tako da možete vidjeti svu ljepotu cvjetnih glavica koje velikom brzinom prolaze pored vas i pozivaju vas na kupnju, jednostavno poželite imati to prekrasno cvijeće. Stoga i ne čude podaci o godišnjem prometu burze od preko 4,5 bilijuna eura, na kojoj se uz 38 aukcijskih satova (od kojih je 14 u Aalsmeeru) u jednoj minuti proda preko 3.500 komada ruža ili skoro 2.000 komada tulipana, ukupno 12.5 milijuna raznih cvjetnih komada tijekom godine. Burza zapošljava 3.200 zaposlenika, ima 4.500 članova i 2.200 velikih kupaca.
Pogled na te savršene cvjetne komade vas natjera da se upitate kako je to moguće? Odgovor na to pitanje je ležao u posjetu istraživačkom centru GreenQ u Bleiswijiku, najvećem svjetskom pružatelju komercijalne usluge u području uzgoja i proizvodnje temeljena na znanju o prehrani i cvjetnom procesu. U sklopu centra su 4 jedinice: istraživanje i razvoj, edukacijski centar, implementacija i projekti te konzalting. Predmet interesa ovog putovanja je bila jedinica za istraživanje i razvoj. U modernim staklenicima koji su podijeljeni na istraživačke jedinice razvija se i demonstrira primjena novih procesa u proizvodnji i tehnologiji. Tako se moglo vidjeti kako se razvojem i primjenom novih procesa i tehnologije pokušava dobiti „savršena ruža“, svaka jednaka drugoj, jednake visine i debljine stabljike kao i glavice. Vidjela se paprika čija je stabljika duga 4 metra ili rajčica stabljike duge i do 12 metara. Hidroponskim uzgojem (prvenstveno uporabom kamene vune), ali i razvojem „zemljane podloge“ (granule čiji sastav nisu htjeli otkriti), primjenom savršenog omjera i kombinacije stakla, prozračivanja, svjetla, vode i nutritivnih sastojaka, nastoji se postići maksimalna iskorištenost svake biljke i svakog centimetra staklenika. Ono što je bitno naglasiti je kako se cijeli proces želi zaokružiti, odnosno zatvoriti tako da se voda koju biljka pusti kao višak analizira te ponovo upotrebljava, a višak topline se pohranjuje te koristi za hlađenje odnosno grijanje staklenika. Tako smo saznali da u tradicionalnoj proizvodnji jagoda na otvorenom polju dobijete oko 1 kg/m2, u stakleničkom hidroponskom uzgoju 8 kg/m2, dok se primjenom modernih staklenika dobije 12 kg/m2.
Slijedio je posjet demostaklenicima. Sastavljeni su također od istraživačkih jedinica – staklenika u kojima se također nalaze biljke na kojima se primjenjuje opisana tehnologija. Razlika između istraživačkog centra i demostaklenika pojednostavljenim rječnikom bi bila sljedeća: primjenom iste tehnologije GreenQ razvija biljku, a demostaklenici tehnologiju koja je potrebna kako bi se zadovoljilo zahtjeve istraživačkog centra. U sklopu studijskog putovanja posjetila se tvornica koja izrađuje hidroponske sisteme sukladno zahtjevima tržišta te kombinacijom istraživanja i razvoja novih tehnologija, nastoji odgovoriti na izazove sve zahtjevnijeg tržišta.
Naravno, u sklopu putovanja iskorišteno je kratko slobodno vrijeme kako bi se razgledali Nurnberg, Amsterdam, Den Haag i Regensburg, Šteta je jedino što se gradove obilazilo u kasnim poslijepodnevnim satima, kada se bez obzira na činjenu kako su to milijunski gradovi, isti polako gase i utihnjuju (iza 18:00 sati gotovo sve je zatvoreno i imate osjećaj kako su milijuni ljudi u automobilima na autocesti).
Osim što je putovanje imalo edukativnu svrhu upoznavanja i razumijevanja pristupa razvoju novih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji, boravak i iskustvo stečeno na putovanju dugom 5 dana i 3.600 km, omogućilo je bolju povezanost i razumijevanje učenika i profesora koji će postavljanjem svog hidroponskog sustava u plasteniku na Babin dubu sigurno primijeniti dio viđenog i naučenog, a kako to obično s tehnologijom biva, nastaviti dalje istraživati, otkrivati i poboljšavati tehnologije poljoprivrednog uzgoja i na području svoje županije.