Stručna služba

Radno vrijeme pedagoginje:

  • utorak, četvrtak: 7,30 – 13,30
  • ponedjeljak, srijeda, petak: 13,30 – 19,30

 

Radno vrijeme psihologinje:

  • ponedjeljak, srijeda, petak: 7,30 – 13,30
  • utorak, četvrtak: 13,30 – 19,30

Što radi školski psiholog?

Školski psiholozi stručnjaci su koji potiču intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj učenika. Njihov se rad usmjerava na pružanje pomoći učenicima da što kvalitetnije razvijaju svoje potencijale, unapređuju i održavaju svoje psihičko zdravlje, imaju kvalitetnije odnose s drugima te da primjereno svojim sposobnostima i interesima donose odluke vezane za nastavak obrazovanja i budućeg zvanja. Uz to, školski psiholozi surađuju s nastavnicima i roditeljima u svrhu poboljšanja statusa djeteta.

Kod školskog psihologa učenici dolaze samostalno, na inicijativu nastavnika ili roditelja, a može ih i sam psiholog pozvati.

Razlozi zbog kojih učenici dolaze obično su emocionalni, obiteljski i/ili osobni problemi. Također se javljaju zbog adolescentskih problema, problema u učenju, problema u odnosima s drugima, bilo učenicima ili nastavnicima, i problema u komunikaciji.

Ako učenik sam ne potraži pomoć za suočavanje s problemom i njegovo rješavanje, ti problemi počinju utjecati na njegovo ponašanje tako da uzrokuju probleme u ponašanju (verbalno/fizičko nasilje, ometanje sata, neopravdani izostanci s nastave) ili poteškoće u učenju i savladavanju gradiva, zbog čega ih onda netko drugi uputi školskom psihologu.

Osim emocionalnih problema i problema u odnosu s drugima, u podlozi problema u učenju mogu biti i neke specifične poteškoće. Tada školski psiholog prepoznaje poteškoću o kojoj se radi kroz primjenu odgovarajućih psiholoških upitnika i testova, tj. psihodijagnostičkih sredstava, te razgovor i opažanje. U skladu sa svojim zaključcima školski psiholog preporučuje daljnje odgojne i obrazovne postupke za određeno dijete, te pruža podršku i pomoć u svladavanju poteškoća.

Kako znam da trebam pomoć školskog psihologa?

Česte su zablude da kod psihologa idu samo oni s kojima „nešto nije u redu“ kao i to da psiholog tijekom savjetovanja „daje recept“ kako riješiti problem, no ponekad je potrebna samo stručna pomoć osobe koja će problem sagledati iz drugog kuta i pomoći Vam da ustrajete u njegovom rješavanju.

Školskom psihologu se obraćaš kada želiš razgovarati o nečemu ili trebaš pomoć oko neke situacije u školi ili izvan nje. Često te psihologu može netko uputiti nastavnik  ili roditelj ili te pak psihologinja u školi može sama pozvati. Ni u tome nema ničeg lošeg – možda ti treba poticaj pa ćeš se kasnije i samostalno obraćati za pomoć ili savjet.

Čak i ako prolaziš neku životnu fazu koja i većini tvojih vršnjaka donosi stres i čudna raspoloženja (npr. pubertet, promjena sredine…) nema razloga da ne podijeliš svoja iskustva sa školskom psihologinjom. Možda ti se dogodila neka druga životna promjena, npr. rastava roditelja, smrt bliske osobe, prekid prijateljstva ili ljubavne veze…Ponekad osjećaš da se povlačiš u sebe i teško dijeliš osjećaje s drugima, osjećaš se bespomoćno, imaš loše mišljenje o sebi, preplašen/a si i zabrinut/a….možda imaš glavobolje, bolove u trbuhu, probleme sa spavanjem…Sve su to situacije u kojima možeš zatražiti savjetovanje psihologa. Psiholog ti može pomoći u prepoznavanju onih misli, osjećaja i ponašanja koja ti stvaraju poteškoće. Zajedno s tobom traži i pronalazi načine da savladaš prepreke i ostvariš svoje ciljeve.

Ako se u tvom životu sve odvija dobro, ali bi ipak želio/la još malo raditi na osobnom razvoju, školska psihologinja ti može pomoći u prepoznavanju i usmjeravanju tvojih snaga i potencijala. Ako misliš da je nekom učeniku iz tvog ili nekog drugog razreda potrebna podrška ili pomoć,  ohrabri ga da je potraži i slobodno dođi s njim.

Gdje još možete potražiti pomoć:

Obiteljski centar zadarske županije 023 / 235 630, 023 / 235 631, https://www.obiteljski.hr/blogger/oc-zzz

Savjetovalište za mentalno zdravlje (Zavod za javno zdravstvo Zadar) – za učenike https://www.zjz-zadar.hr/hr/usluge/savjetovaliste-za-mentalno-zdravlje

Hrabri telefon (radnim danom od 9-20h) za učenike 116 111, http://www.hrabritelefon.hr/

Hrabri telefon (radnim danom od 9-20h) za mame, tate i druge odrasle osobe 0800 0800

DUGA – Udruga za pomoć ženi i djetetu, SOS telefon 023 / 332 059, http://duga-zadar.hr/

Info linija za ovisnosti – telefon 0800 2000 70 ovisnosti@hzjz.hr

Šalabahter produktivnosti

letak_za_roditelje_sigurnost_na_internetu

adolescencija-1-1

metode_ucenja-1

Samopoštovanje

Sreća

Metoda za uzemljavanje

Emocije

Zdravlje

Tehnike učenja 1

Tehnike učenja 2

Share This: